Tavuk Karası Tedavisi Ankara

  Tavuk karası Ankara, ışığı algılamakla görevli olan ve retinada yer alan özel hücrelerin, genetik sebeplerden sahip olduğu bozukluklar nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıktır. Retinada, göze gelen ışıkları algılayan fotoreseptör hücreler yer alır. Bu hücreler sayesinde cisimlerden ve çevremizden yansıyan ışığı algılar ve görüntüye dönüştürürüz. Ancak bazı kişilerde bahsi geçen fotoreseptörler genetik olarak yeterince sağlıklı olmayabilir.

  Bu yüzden de görevlerini gerektiği gibi yerine getiremeyebilirler. Buna bağlı olarak bireyde gece körlüğü veya tavuk karası olarak bilinen rahatsızlık meydana gelir. Bu rahatsızlık, özellikle de az ışıklı ortamlarda görüş kalitesinin düşmesine; dolayısıyla da gece yürürken veya araba kullanırken zorlanmaya yol açar. Bireyler, bu rahatsızlık sebebiyle geceleri ufak kazalar yaşayabilir, düşebilir ve kendilerini yaralayabilirler. Genetik geçişli olduğu düşünülen gece körlüğü, ilerleyici bir rahatsızlıktır ve zamanla şiddetli görme kaybına yol açabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Gece körlüğü tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Tavuk karası nasıl geçer?’’, ‘’Gece körlüğünün bitkisel tedavisi var mı?’’ ve ‘’Gece körlüğü kimlerde ortaya çıkar?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Tavuk karası tedavisi Ankara hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.

  Tavuk Karası Nedir? Gece Körlüğü Nedir?

  Tavuk karası, retinanın ışığı gerektiği gibi algılayamaması sonucu meydana gelen ilerleyici bir hastalıktır. Retinada yer alan fotoreseptör hücrelerin kaybı sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Gece körlüğü olarak da bilinen tavuk karası, bireyin loş ışık altında veya gece saatlerinde yeterince iyi bir şekilde görememesine yol açmaktadır. 

  Tavuk Karası Neden Olur?

  Tavuk karası, genetik temelli olduğu düşünülen bir hastalıktır. Ancak bazı çevresel ve gelişimsel etmenler de tavuk karasının belirgin bir yapı kazanmasına, ilerlemesine neden olabilmektedir. 

  Tavuk Karası Kimlerde Görülür?

  Annesinde veya babasında tavuk karası olan bireylerde, tavuk karası görülme riski normal nüfusa kıyasla çok daha fazladır. 

  Tavuk Karası Belirtileri Nelerdir? Gece Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

  Tavuk karasının en önemli belirtisi, loş ortamlarda veya gece saatlerinde bireyin, normal zamana kıyasla daha zor görmesidir. Tavuk karası olan bireyler, geceleri yürürken veya araba kullanırken zorluk çekebilirler. Bir şeye takılıp düşme ve kendilerini yaralama riskleri yüksektir. Aynı şekilde ışık miktarının az olduğu ortamlarda kitap okurken de güçlük çekebilirler. Bu yüzden gece körlüğü olan bireylere, gece vakti detaylı görüş gerektiren aktiviteler yapmamaları önerilir. 

  Tavuk Karası Geçer Mi?

  Tavuk karası tamamen geçmesi mümkün olan bir rahatsızlık değildir. Tavuk karası, gözde yeterince fotoreseptör hücre olmaması veya olanların ise çeşitli bozukluklara sahip olmasıdır. Bu hücreleri herhangi bir tedavi ile tam olarak onarmak veya sayılarını arttırmak mümkün değildir. 

  Tavuk Karası İlerleyici Bir Hastalık Mı?

  Tavuk karası ilerleyici olan bir hastalıktır. Yani zaman içerisinde bireyin, gece veya loş ortamlarda görebilme yetisi daha da azalır. Tavuk karasının ilerleme hızını düşürmek amacıyla A vitamini kullanılması önerilmektedir. 

  Gece Körlüğü Olanlar Ehliyet Alabilir Mi?

  Gece körlüğü olan bireyler görme düzeyleri yeterli olduğu durumda ehliyet alabilirler, ancak hastalığın ileri dönemlerinde görme düzeyi ehliyet alma koşullarını karşılayamayabilir. Gece körlüğünün başlangıç dönemlerinde araba kullanmak sorun teşkil etmez. Tavuk karası olan bireylere akşam, alacakaranlıkta ve gece araba kullanmaları kesinlikle önerilmez. 

  Tavuk Karasının Bitkisel Tedavisi Var Mı?

  Tavuk karasının herhangi bir ‘’bitkisel’’ veya ‘’alternatif’’ tedavisi yoktur. Bu rahatsızlığa yol açan durum, bitkisel kürlerle veya ek gıdalarla düzeltilemeyecek kadar hassastır. 

  Tavuk Karası Tedavisi Nasıl Olur? Gece Körlüğü Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Tavuk karası herhangi bir medikal veya cerrahi uygulama ile tedavi edilebilen bir hastalık değildir. Bu hastalığa sahip olan bireylere, A vitamini desteği ve PRP tedavisi gibi uygulamalar yapılabilir. Bu uygulamaların, gece körlüğünün ilerlemesini yavaşlattığı düşünülmektedir. Bunlara ek olarak yeni geliştirilmekte olan kök hücre tedavisi de tavuk karasını tedavi etmek için kullanılabilmektedir. 

  Ankara Tavuk Karası Tedavisi Fiyatları 2024

  Tavuk karası tedavisi Ankara fiyatları, tedavinin detaylarına ve nerede yapıldığına göre değişebilir. Ankara tavuk karası tedavisi fiyatları ve gece körlüğü tedavisi fiyatları hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button