Retina Yırtığı Tedavisi Ankara

  Retina yırtığı tedavisi Ankara, retinada meydana gelen tehlikeli yırtıkların tedavi edilmesi amacıyla yapılan lazer tedavileridir. Cisimlerden gözümüze gelen ve kornea isimli bölgede kırılan ışık demetleri retinanın üzerine düşerler. Retinada, bu ışık demetlerini algılamaya ve sinir sinyallerine dönüştürmeye yarayan özel hücreler yer alır. Böylece retinada sinir sinyallerine dönüştürülen ışık demetleri beyne gönderilir. Bu sinyallerin, beynin ilgili bölgesinde işlenmesiyle birlikte cisimleri veya çevremizin görüntüsü oluşur. Oldukça meşakkatli gibi görünen bu işlem, retinamız sayesinde her an gerçekleşmekte ve çevremizi algılamamız mümkün olmaktadır.

  Görme duyumuz için bu kadar önemli olan retina, bazı göz tedavileri, yaşlanma, yüksek miyopi veya göz travmaları sebebiyle yırtılabilmektedir. Bu yırtılmanın etkileri, şimşek çakması, ışık parlamaları, kurum yağması, bulanık görme ve görüş alanında gölgelenmeler olması şeklinde kendilerini belli eder. Bazı durumlarda ise kalıcı görme kaybı gibi oldukça ciddi sorunlar da retina yırtığına eşlik edebilir. Bu tehlikeli rahatsızlık günümüzde, özel lazer uygulamalarıyla tedavi edilebilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Retina yırtığı tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Lazerle retina yırtılması tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Lazerle retina yırtığı tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Retina yırtığı belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara lazerle retina yırtığı tedavisi hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz. 

  Retina Yırtığı Nedir?

  Retina yırtığı, retinanın bütünlüğünü, sağlığını ve işlevlerini tehdit eden tehlikeli bir rahatsızlıktır. Görme işlevi için önemli görevlere sahip olan retina, vitreus isimli sıvıyla temas halindedir. Normalde yoğun bir yapıya sahip olan bu sıvı, zaman içerisinde yoğunluğunu yitirebilir ve retinayı çekerek retina hasarına yol açabilir. Bu gibi beklenmedik etkileşimler retinanın yırtılmasına, onu besleyen damar ağından ayrılmasına ve benzer tehlikeli durumların meydana gelmesine yol açabilir. 

  Retina Yırtığı Neden Olur? Retina Yırtılması Neden Olur?

  Retina yırtığı nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • İlerleyen yaşla birlikte göz içerisindeki dokular değişim geçirebilir, bu dokuların retinayla etkileşimleri sonucu retina yırtılması meydana gelebilir.
  • Vitreus dekolmanı olarak bilinen rahatsızlık sırasında, vitreus sıvısının yoğunluğu değişir ve vitreus gözün arka kısmından ayrılır. Bu sırada retina zarar görebilir.
  • Dejeneratif miyopi.
  • Göz travmaları.
  • Diyabet hastalığı
  • Traksiyonel retina dekolmanı.
  • Genetik veya gelişimsel rahatsızlıklar.

  Retina yırtılması nedenleri bu şekilde sıralanabilir. 

  Retina Yırtığı Kimlerde Olur?

  Retina yırtığı, şu gibi bireylerde, genel nüfusa kıyasla daha sık meydana gelebilir:

  • Ailesinde retina yırtığı öyküsü olan bireyler.
  • Göz ameliyatı geçirmiş olan bireyler.
  • Dejeneratif miyopi veya yüksek dereceli miyopi olan bireyler.
  • Göz travması geçirmiş olan bireyler.
  • Faaliyetleri sırasında göze darbe alınması mümkün sporlarla uğraşan bireyler.

  Bu gibi bireylerde retina yırtığı riski daha fazla olabilir. 

  Retina Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

  Retina yırtığı belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Gözde ışık çakması, şimşek çakması.
  • Gözde minik cisimler uçuşması, gözde sinek uçuşması, kurum yağması.
  • Görme alanının git gide daralması.
  • Bulanık görme.
  • Görme kaybı.
  • Görüş alanında gölgelenmeler oluşması.

  Retina yırtılması belirtileri arasında bunlar yer alabilir.

  Retina Yırtılması Tehlikeli Mi?

  Retina yırtılması son derece tehlikeli bir durumdur. Bu durum retinanın ciddi ölçüde zarar görmesine, gerektiği gibi beslenememesine ve dolayısıyla görevlerini yerine getirememesine neden olabilir. Retina yırtığı acil tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Retina yırtığı tedavi edilmezse retina dekolmanı oluşur. Bu da bireyin görme yetisini etkiler ve hatta kalıcı görme kaybı gibi sorunlara yol açar.

  Retina Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

  Retina yırtığı teşhisi sırasında doktor, hastanın şikâyetlerini dinler. Daha sonra ise fiziksel muayeneler gerçekleştirir. Göz damlaları ile göz bebeği büyütülür ve özel mercekler yardımı ile retina periferi detaylıca muayene edilir. Bu muayeneler sonucu, kesin teşhisi koymak için yapacağı testleri kararlaştırır. Bahsi geçen testler arasında retina muayenesi, ultrason ve optik koherans tomografi (OCT) gibi işlemler bulunabilir.

  Retina Yırtığı Tedavi Edilebilir Mi?

  Retina yırtığı tedavi edilebilir. Tedavinin hangi yöntemle yapılacağı retina yırtığının türüne, ve yırtığın boyutuna göre değişiklik gösterebilir.

  Lazerle Retina Yırtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Lazerle retina yırtığı tedavisi, bazı retina yırtıkları için son derece avantajlı ve başarılı bir tedavi şansı sunmaktadır. Bu uygulama sayesinde daha kapsamlı retina ameliyatlarına gerek kalmadan retina yırtığı onarılabilmektedir.

  Lazerle Retina Yırtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Lazerle retina yırtığı tedavisi, oldukça modern bir tedavi uygulamasıdır. Bu uygulama sırasında cerrah, kontrollü lazer atımlarıyla yırtığın meydana geldiği bölgeyi çevreler. Lazer atımları, retina ile retina altında yer alan dokuların birbirlerine yapışmasını sağlarlar. Böylece vitreus sıvısı bahsi geçen dokuların arasına giremez ve retinayı yerinden kaldırarak retina dekolmanına yol açamaz. Lazerle retina yırtığını tedavi edebilmek için retinanın altında sıvı olmaması yani retina dekolmanına ilerlememiş olması gerekir.

  Retina Yırtığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Lazerle retina yırtığı tedavisi, tedavinin detaylarına göre 10 ila 15 dakika kadar sürebilmektedir. Retina yırtığı tedavisi olan bireylere, uygulama sonrası kontrol muayenelerini aksatmamaları önerilir.

  Retina Uzmanı Ankara

  Retina uzmanları, göz hastalıkları alanında yüksek eğitim aldıktan sonra retinada meydana gelen rahatsızlıklar, bu rahatsızlıkların teşhisi ve tedavisi hakkında uzmanlaşmış olan doktorlardır. Retina uzmanları lazerle retina ameliyatı, retina yırtığı tedavisi ve vitrektomi gibi uygulamalar konusunda son derece tecrübelidirler. Halk arasında retina doktoru veya retina cerrahı gibi unvanlarla da anılabilirler.

  Ankara Retina Yırtığı Ameliyatı Fiyatları 2024

  Lazerle retina yırtığı tedavisi Ankara fiyatları, uygulamanın nerede yapıldığına ve detaylarına göre değişir. Ankara lazerle retina yırtığı ameliyatı fiyatları, retina yırtığında lazer tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button