Gözlük Muayenesi Ankara

  Gözlük muayenesi Ankara, göz bozukluklarının değerlendirilmesi ve bireye en uygun gözlük seçiminin yapılabilmesi için gerçekleştirilen özel bir göz muayenesidir. Göz merceği, sahip olduğu özel yapı sayesinde göze gelen ışıkları kırar ve gerekli göz dokularına yönlendirir. Bu sayede uzak veya yakın olan cisimleri, net bir şekilde görmemiz mümkün olur. Bazı hastalar, göz eksenindeki anormal uzunluk değişimleri sebebiyle yakını veya uzağı net bir şekilde göremeyebilirler. Bu uzunluk değişimlerinin şiddetine ve türüne göre bireyde miyopluk veya hipermetropluk gibi görme bozuklukları ortaya çıkabilir.

  Gözlük muayenesi, bu bozuklukların türünü ve ilerleme durumunu tespit etmek için yapılır. Böylece bahsi geçen kriterlere en uygun gözlük seçimi yapılabilir. Bireyin sağlıklı ve işlevsel bir görme yetisine sahip olması sağlanabilir, görme bozuklukları sebebiyle ortaya çıkan olumsuz durumlar ortadan kaldırılabilir. Gözlük muayenesi, görme keskinliği muayenesi gibi isimlerle de bilinmektedir. Bu yazının devamında ‘’Gözlük muayenesi nasıl yapılır?’’, ‘’Gözlük muayenesi için hangi bölümden randevu alınır?’’, ‘’Gözlük muayenesi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Görme keskinliği testi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ankara gözlük muayenesi hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.

  Gözlük Muayenesi Nedir?

  Gözlük muayenesi, bireyin görüş kalitesini ve görüş keskinliğini ölçmek; bu ölçümler ışığında kişiye özel tedaviler gerçekleştirmek için yapılan uygulamadır. Gözlük muayenesi gibi uygulamalar sırasında göz bozukluklarının ilerleme derecesi tespit edilebilir. Bu sayede bireyin gözlük numarası güncellenebilir. Gerektiğinde farklı tedavi uygulamaları sayesinde bireyin yaşam kalitesi arttırılabilir. 

  Görme Keskinliği Muayenesi Nedir?

  Görme keskinliği muayenesi, bireyin görüş yetisinin kalitesini ve keskinliğini ölçmek amacıyla yapılan uygulamadır. Bu uygulama sayesinde bireyin hangi tür göz bozukluğuna sahip olduğu ve bu göz bozukluğunun derecesinin ne olduğu tespit edilebilir. 

  Görme Keskinliği Testi Neden Yapılır?

  Görme keskinliği testi, bireyin görme keskinliğinin değişip değişmediğini tespit etmek, değişimin derecesini öğrenmek ve göz bozukluklarını teşhis etmek amacıyla yapılabilmektedir. Özellikle de çocuklarda, görme keskinliği testi sayesinde göz ile ilgili bazı sorunlar erkenden tespit edilebilir ve erken tedavi uygulamalarına başvurmak mümkün olabilir. 

  Gözlük Muayenesi Neden Önemlidir?

  Gözler, sahip olduğumuz en önemli duyu organlarının başında gelmektedir. Gözlerimiz sayesinde çevremizi algılayabilir, sorumluluklarımızı yerine getirebilir ve hobilerimizle ilgilenebiliriz. Bu yüzden göz sağlığı ve görüş kalitesi son derece önemlidir. Gözlük muayenesi sayesinde doktorlar, bireyin görüş kalitesi ve göz sağlığı ile ilgili değerlendirmeler yapabilir. Bireyin yaşam kalitesini yükseltmek ve göz hastalıklarını tedavi etmek için özel uygulamalara başvurabilirler.

  Gözlük Seçimi Nasıl Olmalı?

  Gözlük kullanması gereken bireylere; yüz şekilleri ile uyumlu ve kullanırken kendilerini rahat hissedebilecekleri tarzda bir gözlük seçmeleri önerilmektedir. Gözlük camları, bireyin sahip olduğu göz bozukluğuna özel olarak tasarlansa da gözlük çerçevesinin seçimi bireyin kendi inisiyatifindedir. Doktorunuz gözlük çerçevesi seçimi konusunda size tavsiyelerde bulunabilir. 

  Gözlük Muayenesi Ne Kadar Sürer?

  Gözlük muayenesi ve bu muayene sırasında gerçekleştirilen testler yaklaşık 10 ila 30 dakika kadar sürebilmektedir. Uygulamanın süresinin kişiden kişiye değişiklik göstermesi gayet normaldir. 

  Gözlük Muayenesi Nasıl Yapılır? Görme Keskinliği Testi Nasıl Yapılır?

  Gözlük muayenesi sırasında yapılan görme keskinliği testi bireyin; belli mesafelerden, belli büyüklükteki cisimleri veya harfleri ne kadar net gördüğünü ölçerek yapılır. Bu uygulama sırasında bireyin herhangi bir gözlük veya kontakt lens kullanmaması gerekir. Yapılan ölçümlerin sonrasında, bireyin farklı gözlük camı veya merceklerle aynı testten geçmesi sağlanır. Böylece görme keskinliğinin bu gibi uygulamalar sayesinde nasıl bir değişime uğradığı not edilir. En nihayetinde ise sahip olunan göz bozukluğuna yönelik tedavi uygulaması kararlaştırılır. Doktorunuz bu süreçte tüm ölçümleri dikkatle değerlendirecek, uygulamanın tüm aşamaları hakkında sizi bilgilendirecek ve elde ettiği veriler doğrultusunda size en uygun tedavi planını hazırlayacaktır. Böylece çok daha kaliteli ve işlevsel bir görme duyusuna sahip olmanıza yardımcı olacaktır. 

  Ankara Gözlük Muayenesi Ücreti 2024

  Ankara gözlük muayenesi ücreti, uygulamanın detaylarına ve nerede yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. Ankara gözlük muayenesi ücreti ve görme keskinliği testi ücreti hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button