Çocuklarda Üveit Tedavisi Ankara

  Çocuklarda üveit tedavisi Ankara, çocuklarda meydana gelen üveit hastalığının ortadan kaldırılması ve çocuğun görme yetisinin korunabilmesi amacıyla yapılan tedavidir. Gözlerde, uvea isimli özel bir katman yer alır. Bu katmanda yer alan dokular retinayı besler ve gözün odaklanmasına yardımcı olur. Eğer bakteri, virüs, mantar veya parazit gibi zararlı mikroorganizmalar gözün korunma mekanizmalarını aşar ve bu dokularda iltihapa yol açarlarsa üveit hastalığı olarak bilinen durum gelişir. Otoimmun hastalıklar da çocuklarda en başta gelen üveit nedenidir.

  Üveit hastalığı hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Çocukluk çağlarında ortaya çıkan üveit ciddi görme sorunlarına ve ilerleyen yaşlarda katarakt ya da glokom gelişme riskinin artmasına yol açabilir. Bu yüzden çocuklarda üveit hastalığı tedavisi aksatılmamalı, görme yetisi ile ilgili şikâyetler söz konusu ise en yakın zamanda göz hastalıkları alanında uzman bir doktora başvurulmalıdır. Böylece çocuğun şikâyetleri ortadan kaldırılabilir, görme yetisi korunabilir ve ilerde ortaya çıkabilecek ikincil rahatsızlıklar önlenebilir. Yazımızın devamında ‘’Çocuklarda üveit belirtileri nelerdir?’’, ‘’Çocuklarda üveit tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Çocuklarda üveit hastalığı neden olur?’’ ve ‘’Çocuklarda üveit tedavi edilmezse ne olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ankara çocuklarda üveit tedavisi hakkında merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilir; detaylı bir görüşme için Prof. Dr. Nilüfer Berker’den randevu alabilirsiniz.

  Üveit Hastalığı Nedir?

  Üveit hastalığı, uvea isimli göz tabakasında meydana gelen ve birden fazla çeşidi olan enfeksiyon hastalığıdır. Uvea, göz sağlığı ve görme yetisi için son derece önemli bir tabakadır. Bu tabakanın herhangi bir bölümünde veya tamamında meydana gelebilen üveit hastalığı, göz ağrısı ve bulanık görme gibi belirtilere yol açabilir. Üveit hastalığının bazı türleri, diğerlerine göre çok daha tehlikelidir. Mesela arka üveit, enfeksiyon sırasında göz sinirine zarar gelebileceği için kalıcı görme kaybına yol açma riski taşımaktadır. Üveit hastalığı genelde yetişkin bireylerde, 20 ila 50 yaşları arasında görülmektedir. Ancak çocuklarda da üveit hastalığı görülebilmektedir.

  Çocuklarda Üveit Hastalığı Neden Olur?

  Çocuklarda üveit nedenlerinin başında juvenil idiopatik artrit isimli eklem hastalığı gelmektedir. Bu hastalığa sahip olan çocukların çeşitli eklem bölgelerinde iltihaplanma görülebilir. Bununla birlikte genel duruma üveit hastalığı da eşlik edebilir. Genellikle önce eklem iltihabı bulguları ortaya çıkar, bu bulguları üveit hastalığına bağlı ortaya çıkan şikâyetler izler. Ancak bazı durumlarda üveit hastalığı, eklemlerle alakalı bulgulardan daha önce meydana gelebilmektedir.

  Çocuklarda Üveit Belirtileri Nelerdir?

  Çocuklarda üveit belirtileri şunlardır:

  • Bulanık görme.
  • Işık hassasiyeti.
  • Göz ağrısı.
  • Göz önünde uçuşan cisimler görmek.
  • Göz kızarıklığı.

  Çocukluk çağı üveit belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Çocuklarda Üveit Tedavisi Neden Önemlidir?

  Üveit hastası olan çocuklar, ileride katarakt ve glokom gibi tehlikeli göz hastalıkları açısından risk altında olabilirler. Üveit tedavisi sırasında kullanılan ilaçların ve ilaç kullanım süresinin dikkatli bir şekilde seçilmesi önerilir. Tedavi sürecinin tamamına uzman bir göz doktoru eşlik etmelidir. Doktor tarafından verilen direktifler ve öneriler tedavi boyunca özenle takip edilmelidir. Ebeveynlere, tedavi süresince çocuğun ilaç kullanma düzenine dikkat etmeleri önerilmektedir. Aksi takdirde ileride, daha önce bahsetmiş olduğumuz tehlikeli hastalıklar ve görme kaybı gibi son derece ciddi sorunlar meydana gelebilmektedir.

  Çocuklarda Üveit Hastalığı Teşhisi Nasıl Konulur?

  Çocuklarda üveit teşhisi, uzman bir göz doktoru tarafından gerçekleştirilen göz muayenesi sırasında konulur. Bu muayene sırasında doktor, çocuğun şikâyetlerini ve hastalık geçmişini dinler. Daha sonra ise üveit teşhisinden emin olmak, üveitin ilerleme durumunu, hangi sebepten kaynaklandığını ve türünü belirlemek için çeşitli testlere başvurur. Üveit teşhisinde, kan testlerine, OKT çekimine, retina anjiografisine, çeşitli görüntüleme tekniklerine ve göz sıvısıyla yapılan PCR testlerine başvurulabilir.

  Pediatrik Üveitler Kendiliğinden Geçer Mi?

  Pediatrik üveit, kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlık değildir. Üveit, çocuklarda son derece tehlikeli durumlara yol açabilmektedir. Özellikle de arka üveitte, görme duyusunun meydana gelmesini sağlayan sinirler zarar görebilir. Buna bağlı olarak da görme kaybı meydana gelebilir. Gözler son derece hassas olan organlardır. Bu yüzden gözlerle ilgili hiçbir hastalık ihmal edilmemelidir.

  Çocuklarda Üveit Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Üveit tedavisinin süresi kişiden kişiye değişebilir. Üveit hastası çocuklar, zaman zaman iyileşmenin görüldüğü zaman zamansa rahatsızlığın şiddetlendiği dönemlere sahip olabilirler.

  Çocuklarda Üveit Atakları Sırasında Ne Yapılmalı?

  Üveit atağı başlamış ise doktor, konu hakkında bilgilendirilmeli ve reçete edilen ilaçlar kullanılmalıdır. İlaç kullanımı 2 ila 6 hafta kadar sürebilir. Atak sıklığı fazla olan bireylerde devamlı ilaç kullanımı gerekli olabilir. Doktorunuz konu hakkında detaylı bilgilendirme yapacaktır.

  Çocuklarda Üveit Atağı Ne Sıklıkla Olur?

  Çocuklarda üveit ataklarının sıklığı kişiden kişiye değişebilmektedir. Üveit atakları 2 ila 5 ayda bir tekrarlayabilir. Bu yüzden hastalar en az üç ayda bir göz doktoru kontrolüne katılmalıdır.

  Çocuklarda Üveit Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Çocuklarda üveit tedavisi özel ilaç uygulamaları yardımıyla yapılmaktadır. Bu tedavi sırasında, enfeksiyonlarla mücadele etmek için antibiyotik veya antiviral ilaçlara başvurulabilir. Aynı şekilde gözdeki iltihabı dağıtmak amacıyla kortizon içerikli ilaçlar tercih edilebilir. Otoimmün hastalıkları olan çocuklarda, bağışıklık sisteminin sebep olduğu reaksiyonları dindirmek adına immünsupresif ilaçlara başvurmak da mümkündür. Doktor, ilaç seçimini çocuğun sahip olduğu üveitin türüne ve rahatsızlığın ilaçlara karşı verdiği tepkiye özel olarak planlayacaktır. Tedavi uygulamasında kullanılan ilaçlar, ilaçların türü veya dozajı zaman içerisinde değişiklik gösterebilmektedir. Bu süreçte ilaç kullanımının aksatılmaması ve doktor tarafından verilen direktiflere dikkatle uyulması önerilmektedir.

  Üveit Uzmanı Ankara

  Üveit hastalığının teşhis ve tedavi süreçleri hakkında tecrübe sahibi olan doktorlar, halk arasında üveit uzmanı veya üveit doktoru olarak bilinirler. Üveit uzmanları, kişiye özel üveit tedavileri hazırlayabilir ve bu tedavileri kişinin ihtiyaçları doğrultusunda zaman içerisinde güncelleyebilirler. Üveit doktorları hem yetişkinlerde hem de çocuklarda üveit tedavisi süreçlerini yönetebilirler.

  Ankara Çocuklarda Üveit Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara çocuklarda üveit tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına göre değişebilir. Ankara çocuklarda üveit tedavisi fiyatları ve pediatrik üveit tedavisi fiyatları hakkında merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilir; detaylı bir görüşme için Prof. Dr. Nilüfer Berker’den randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button