Ankara Göz İçi İğne Tedavisi

  Göz içi iğne tedavisi Ankara, pek çok göz hastalığının tedavi sürecinde başvurulabilen, modern ve gelişmiş bir uygulamadır. Göz son derece karmaşık bir yapıya sahip olan ve birbirleriyle uyum içerisinde çalışan pek çok dokudan meydana gelmektedir. Bu dokular katmanlar halinde dizilerek, göze gelen ışığı işler ve beyne yönlendirirler. Böylece görme işlevi mümkün olur. Bazı durumlarda; bu dokularda meydana gelen hasarlar ve hastalıklar sırasında, göz damlaları gibi tedavi seçenekleri yeterli olmayabilir.

  Göz damlaları veya ağızdan alınan ilaçlar, hedef dokulara gerektiği gibi etki etmeyebilir. Bu gibi durumlarda göz içi iğne tedavisi, göz içi enjeksiyonları veya göz içine enjeksiyon gibi isimlerle bilinen tedavi uygulamasına başvurulur. Bu uygulama yaş tip makula dejenerasyonu tedavisi, arka üveit, makula ödemi ve diğer pek çok göz hastalığının tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Göz içi enjeksiyonlar nasıl yapılır?’’, ‘’Göz içi enjeksiyon riskli mi?’’, ‘’Göz içi iğne tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Göz içi enjeksiyonlar hangi durumlarda yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara göz içi iğne tedavisi hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.

  Göz İçi İğne Tedavisi Nedir?

  Göz içi iğne tedavisi, direkt olarak göz içerisine ilaç uygulaması yapılmasını mümkün kılan işlemdir. Bu modern tedavi uygulaması, doktor tarafından dikkatle gerçekleştirilmektedir. Göz içerisinde meydana gelen ödemin ve anormal damar oluşumlarının önlenmesi; görme kaybı gibi tehlikeli durumların önüne geçilmesi gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilmektedir.

  Göz İçi İğne Tedavisi Neden Yapılır?

  Göz içi iğne tedavisi, ağızdan alınan ilaçların veya göz damlalarının yeterli olmadığı durumlarda, tedavinin etkin bir şekilde gerçekleşebilmesi amacıyla yapılır. Göz içi iğne tedavisi, yaş tip makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı), üveit, damar sızıntısına bağlı ödem, diyabete ve damar tıkanıklığına bağlı anormal damar oluşumları gibi durumlarda yaygın bir şekilde tercih edilir.

  Göz İçi İğne Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Göz içi iğne tedavisi şu gibi hastalıkları tedavi etmek için yapılabilir:

  • Arka üveit.
  • Makula ödemi.
  • Retina damar tıkanıklığı (Ven).
  • Yaş sarı nokta hastalığı.
  • Diyabetik retinopati.

  Göz içi enjeksiyon tedavisi bu gibi durumlarda yapılabilmektedir. 

  Göz İçi İğne Tedavisi Riskli Mi?

  Göz içi iğne tedavisi, tüm medikal ve cerrahi uygulamalar gibi bazı risklere sahiptir. Bu riskler,

  • Göz içi kanama,
  • Retina dekolmanı,
  • Enfeksiyon,
  • Katarakt,
  • Yüksek göz tansiyonu, şeklinde sıralanabilir.

  Eğer göz içi iğne tedavisi, uzman bir göz doktoru tarafından, ideal koşullar altında gerçekleştirilirse bahsetmiş olduğumuz riskler son derece düşüktür.

  Göz İçi İğne Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Göz içi iğne tedavisi son derece hızlı bir uygulamadır. Tüm işlemler 1 dakikadan daha kısa bir süre içerisinde tamamlanabilmektedir.

  Göz İçi Enjeksiyon Ağrılı Mı?

  Göz içi enjeksiyon uygulaması öncesinde, olası enfeksiyonları önlemek için gözler, özel bir solüsyon ile temizlenir. Bu solüsyon hafif bir yanma hissine yol açsa da iğne uygulaması genelde ağrısız bir şekilde gerçekleşir.

  Göz İçi İğne Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Göz içi enjeksiyon uygulaması, genelde iki farklı ilaç uygulaması içermektedir. Bunlardan ilki anormal damar oluşumlarını önlemek amacıyla yapılan Anti-VEGF ilaçlardır. Diğeri ise ödemi ve inflamasyonu azaltmak amacıyla yapılan Anti-inflamatuar ilaçlardır. Göze, bu ilaçlardan hangisinin uygulanacağı doktor tarafından kişinin sağlık durumuna özel olarak seçilir. Göz içi enjeksiyon uygulaması sırasında ilk olarak gözlere, ağrı kesici göz damlası damlatılır. Gözler, olası enfeksiyonları önlemek adına özel bir solüsyon yardımıyla temizlenir. Daha sonra ise doktor, son derece ince ve küçük bir enjektörle göz içi iğne tedavisini gerçekleştirir.

  Göz İçi İğne Tedavisi Sonrası Kanlanma Olur Mu?

  Göz içi enjeksiyon sonrası, enjeksiyonun yapıldığı bölgede hafif bir kanama görülebilir. Bu beklenen bir durumdur. Kanama genelde 1 gün içerisinde tamamen geçecek, göz kanlanması kendiliğinden kaybolacaktır. 

  Ankara Göz İçi İğne Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara göz içi iğne tedavisi fiyatları ve göz içi enjeksiyon fiyatları hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button