Retina Ameliyatı Ankara (Vitrektomi)

  Retina ameliyatı Ankara, retinada meydana gelen hasarların onarılması ve bireyin sağlıklı bir göz yapısına kavuşması amacıyla mikrocerrahi ile gerçekleşen operasyondur. Retina, göze gelen ışık demetlerini algılama ve beyne yönlendirme görevine sahiptir. Bu yüzden görme becerimiz için son derece önemlidir. Ancak bu önemli yapı; çevresinde yer alan diğer dokuların ilerleyen yaşla birlikte değişim geçirmesi, göz travmaları, göze yabancı cisim kaçması ve benzer faktörler sebebiyle hasar görebilmektedir. Bu hasarın boyutuna bağlı olarak bulanık görme ve hatta kalıcı görme kaybı gibi sorunlar bile meydana gelebilmektedir.

  Retina ameliyatı veya vitrektomi olarak bilinen mikrocerrahi operasyonu, bahsi geçen hasarın giderilmesi, ileri hasarın önlenmesi ve görme işlevinin korunabilmesi amacıyla yapılmaktadır. Bu operasyon sayesinde göz içi kanamalar temizlenebilir; retina yırtılması, retina ayrılması ve sarı nokta hastalığı gibi rahatsızlıklar tedavi edilebilir. Yazımızın devamında ‘’Retina ameliyatı Ankara nasıl olur?’’, ‘’Vitrektomi ameliyatı Ankara nasıl yapılır?’’, ‘’Vitrektomi riskli mi?’’, ‘’Vitrektomi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Vitrektomi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Vitrektomi Ankara ve retina ameliyatı Ankara hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.

  Retina Ameliyatı Nedir?

  Retina ameliyatı, retinada oluşan hasarı onarmak, retinanın daha fazla zarar görmesini önlemek ve retina hasarına bağlı ortaya çıkan görme problemlerini ortadan kaldırmak amacıyla yapılan operasyondur. Retina ameliyatı vitrektomi ameliyatı ismiyle de bilinmektedir. Bu operasyon özel mikrocerrahi uygulamalarıyla yapılmaktadır.

  Vitrektomi Nedir?

  Vitrektomi, göz içerisinde yer alan vitreus sıvısını tahliye etmek ve retina hasarını tedavi etmek amacıyla yapılan mikrocerrahi operasyonudur. Bu operasyon retina ameliyatı olarak da bilinmektedir.

  Retina Ameliyatı Ankara Neden Yapılır?

  Retina ameliyatı, retinanın sağlıklı bir yapıya ve ideal bir konuma sahip olabilmesi amacıyla yapılır. Retinanın bütünlüğünü veya kılcal damarlarla olan bağını tehdit edebilecek durumlar, retina ameliyatı ile ortadan kaldırılabilir. Böylece retinanın hem sağlığı hem de işlevselliği korunmuş olur.

  Retina Ameliyatı Hangi Hastalıklar Durumunda Yapılır?

  Retina ameliyatı şu gibi hastalıklar durumunda yapılabilir:

  • Retina dekolmanı, retina yırtılması.
  • Arka vitreus dekolmanı.
  • Sarı nokta hastalığı, makula dejenerasyonu.
  • Göz travması.
  • Retina ayrılması.
  • Epiretinal membran.
  • Makula deliği.
  • Göz içi kanama, vitreus hemorajisi.

  Bu ve benzeri göz hastalıkları sırasında retina ameliyatına başvurmak gerekebilir. Bu hastalıklar hakkında detaylı bilgi almak için sitemizdeki yazıları ziyaret edebilirsiniz.

  Vitrektomi Ameliyatı Riskli Mi?

  Vitrektomi ameliyatı, diğer tüm cerrahi operasyonlar gibi bazı risklere sahiptir. Bu operasyon sırasında ikincil enfeksiyonlar, retina yırtığı ve göz içi tansiyonda artış gibi istenmeyen durumlar meydana gelebilir. Ancak bahsi geçen komplikasyonların ortaya çıkma riski son derece düşüktür. Vitrektomi ameliyatı, alanında uzman bir retina cerrahı tarafından yapıldığı takdirde oldukça güvenli bir operasyondur.

  Retina Ameliyatı Ankara Ne Kadar Sürer?

  Vitrektomi ameliyatı olarak da bilinen retina ameliyatı, yaklaşık 1 ila 2 saat kadar sürmektedir. Bu süre, retina ameliyatının hangi amaç doğrultusunda yapıldığına göre kişiden kişiye değişebilmektedir.

  Retina Ameliyatı Ankara Nasıl Yapılır?

  Retina ameliyatı, lokal anestezi altında ve steril ameliyathane koşullarında gerçekleşmektedir. Bazı durumlarda lokal anestezi yerine genel anestezi de tercih edilebilmektedir. Anestezi uygulamaları sayesinde hastalar, vitrektomi ameliyatı sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Retina ameliyatı, özel mikrocerrahi araçlar ve teknikler yardımıyla yapılır. Ameliyat sırasında cerrah, dikkatle retinadaki hasarı onarır. Retinanın damar ağından ayrılmış olduğu durumlarda, retinaya yeniden ideal bir pozisyon kazandırır. Bu ameliyat sırasında, retina ile mercek arasında bulunan vitreus sıvısı da vücut dışına tahliye edilebilir. Böylece bu sıvıdaki değişimlerin retinaya daha fazla zarar vermemesi sağlanabilir. Ameliyat sırasında yapılması planlanan işlemler tamamlandıktan sonra operasyon son bulur.

  Retina Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Vitrektomi ameliyatı olan hastalar, ameliyattan birkaç saat sonra taburcu edilirler. Nadiren de olsa 1 gece hastanede kalmaları gerekebilir. Ameliyat sonrasında göz, 1 gün boyunca kapalı kalmalıdır. Bu süreçte gözde hafif bir ağrı ve batma hissi olabilir. Bu gibi belirtiler birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçecektir.

  Retina Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Retina ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Doktorun önerdiği süre boyunca, gözdeki sargılar çıkarılmamalı.
  • Bir hafta kadar göze su temas ettirilmemeli.
  • Göz bölgesi ovuşturulmamalı.
  • Cerrahın önerdiği yatış pozisyonu uygulanmalıdır. Bu pozisyon yırtıkların yerine göre belirlenir, yüzüstü, dik yada bir yöne dönük olabilir.
  • Eğer vitreus sıvısı boşaltılmış ve yerine özel bir gaz verilmişse doktorun da direktifleri doğrultusunda bir süre uçakla seyahat edilmemeli.
  • Kontrol muayeneleri aksatılmamalı.
  • Ameliyattan sonra yalnızca doktorun izin verdiği ve reçete ettiği ilaçlar kullanılmalı. Bu ilaçlar önerilen dozlarda ve önerilen sıklıkta kullanılmalı.
  • Göz, fiziksel darbelere karşı korunmalı.
  • Bir süre yorucu fiziksel aktiviteler yapılmamalı.
  • Beklenmedik bir komplikasyon durumunda doktora haber verilmeli.

  Vitrektomi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde sıralanabilir. Ameliyatı gerçekleştiren cerrah, konu hakkında sizi çok daha detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Ankara Retina Ameliyatı Fiyatları 2024

  Ankara retina ameliyatı fiyatları, ameliyatın hangi amaçla yapıldığına ve detaylarına göre değişebilir. Ankara vitrektomi ameliyatı fiyatları ve retina cerrahisi fiyatları hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button