Gözde Sinek Uçuşması Ankara

  Gözde sinek uçuşması Ankara, vitreus isimli göz sıvısının içerisinde, iplik benzeri yapıların oluşmasıyla meydana gelen sorundur. Gözün ‘’arka kamara’’ olarak tabir edilen ve korneanın hemen gerisinde bulunan bölümü, büyük oranda vitreus isimli özel sıvı ile doludur. Şeffaf ve yumurta akı kıvamında olan bu vitreus sıvısı mercek ile retina arasındaki bölgede yer almakta ve göz küresinin hacminin %80’ını oluşturmaktadır. İlerleyen yaşla birlikte bu sıvının içerisinde örümcek ağını veya küçük iplik tanelerini andıran yapılar meydana gelebilmektedir.

  Bu yapılar, duvara veya gökyüzüne bakıldığında göz önünde uçuşan cisimler olarak algılanırlar. Bazı bireyler bu durumu ‘’gözde sinek uçuşması’’ olarak tarif ederler. Bahsi geçen ipliksi oluşumlar, çoğu zaman görüşü etkileyecek sayılara ulaşmazlar. Bu yüzden tedavi gerektirmezler. Ancak bazı kişilerde, sayılarının artmasıyla birlikte rahatsızlık hissi oluşabilir. Bu durumda özel lazer tedavileri sayesinde gözde sinek uçuşmasından kurtulmak mümkün olur. Yazımızın devamında ‘’Gözde sinek uçuşması neden olur?’’, ‘’Gözde sinek uçuşması nasıl geçer?’’, ‘’Gözde sinek uçuşması tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Gözde sinek uçuşmasına bitkisel çözüm var mı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara gözde sinek uçuşması tedavisi hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.

  Gözde Sinek Uçuşması Nedir?

  Gözde sinek uçuşması, mercek ile retina arasındaki boşluğu dolduran ve göz hacminin %80’ini kaplayan vitreus sıvısındaki ipliksi oluşumlar sebebiyle meydana gelir. Bu sıvı, retinanın önünde yer alır, yani retinaya gelen ışık demetleri önce vitreus sıvısının içerisinden geçer. Bu sırada, vitreus içerisindeki ipliksi yapılarla etkileşime giren ışık, görüş alanında sinek uçuşması olarak tabir edilen durumun meydana gelmesine yol açar.

  Gözde Sinek Uçuşması Neden Olur?

  Gözde sinek uçuşması genellikle ilerleyen yaş sebebiyle meydana gelir. Yaşlanma ile birlikte göz içerisinde yer alan vitreus sıvısı değişim geçirir. Bu değişimler sırasında, bahsi geçen sıvının içerisinde ipliği veya örümcek ağını andıran yapılar meydana gelebilir. Bu yapılar gözde sinek uçuşması olarak tabir edilen duruma sebep olurlar. Miyopisi olan bireylerde genç yaşlarda da sinek uçuşmaları görülebilir. Sinek uçuşmalarının önemli bir nedeni de üveit hastalığı olabilir.

  Gözde Sinek Uçuşmasına Hangi Belirtiler Eşlik Edebilir?

  Gözde sinek uçuşmasına görme bulanıklığı, görüş alanının daralması, görüş alanında gölgelenme, şimşek çakması gibi belirtiler eşlik edebilir. Ancak gözde sinek uçuşması çoğunlukla tek başına ortaya çıkar.

  Gözde Sinek Uçuşması Hangi Hastalığın Habercisi Olabilir?

  Gözde sinek uçuşması şu gibi hastalıklara işaret ediyor olabilir:

  • Retina yırtığı.
  • Retina dekolmanı, retina ayrılması.
  • Vitreus dekolmanı.
  • Göz içi kanama.
  • Göz iltihabı.
  • Diyabetik retinopati.
  • Üveit hastalığı.

  Gözde sinek uçuşması, bu gibi rahatsızlıklar sebebiyle ortaya çıkıyor olabilir. Ancak kesin teşhisin sağlanabilmesi için göz muayenesi gereklidir.

  Gözde Sinek Uçuşması Kimlerde Olur?

  Gözde sinek uçuşması riski; 50 yaşından büyük bireylerde, şeker hastalarında, tansiyon hastalarında, gebelerde ve göz ile ilgili bir operasyon geçirmiş olan kişilerde genel nüfusa kıyasla daha yüksek olabilir.

  Gözde Sinek Uçuşması Nasıl Geçer?

  Gözde sinek uçuşması, vitreus sıvısında meydana gelen iplik tarzı yapılar sebebiyle görülmektedir. Bu yapılar, çeşitli göz tedavileri ile ortadan kaldırılabilir.

  Gözde Sinek Uçuşması Tehlikeli Mi?

  Gözde sinek uçuşması genelde tehlikeli değildir. Yaşlanma ile birlikte sık sık karşılaşılabilen bir sorundur. Ancak bazı durumlarda ciddi bir hastalık sebebiyle meydana geliyor olabilir. Eğer görüş alanında uçuşan cisimlerin sayısı aniden artış gösterirse en yakın zamanda bir göz hastalıkları uzmanıyla görüşülmesi önerilir.

  Gözde Sinek Uçuşması Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Gözde sinek uçuşmasının sebebi retina yırtığı gibi bir sorunsa lazer tedavileri tercih edilebilir. Lazerle retina yırtığı tedavisi her bir göz için yaklaşık 5 ila 10 dakika kadar sürebilir.

  Gözde Sinek Uçuşması Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Gözde sinek uçuşmasının pek çok sebebi vardır. Bu sebepler arasında acil tedavi gerektiren göz hastalıkları da yer alır. Retina yırtığı, retina dekolmanı, üveit ve benzer rahatsızlıklar; farklı şekillerde tedavi edilebilirler. Genelde retina yırtıkları için lazer tedavileri ve retina dekolmanı için vitrektomi ameliyatı tercih edilir. Üveit gibi göz içi iltihaplar ve enfeksiyonlar içinse antibiyotik ilaçlar, antiviral ilaçlar veya kortizon içerikli ilaçlar tercih edilebilmektedir. 

  Ankara Gözde Sinek Uçuşması Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara gözde sinek uçuşması tedavisi, tedavinin hangi uygulama ile yapıldığına göre değişebilir. Ankara gözde sinek uçuşması tedavisi hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button