Ankara Göz İçi Kanama Tedavisi (Vitreus Hemorajisi)

  Göz içi kanama Ankara, göz dokularında, farklı hastalıklar sonucu meydana gelebilen tehlikeli bir durumdur. Retina olarak bilinen doku, göze gelen ışınları elektriksel sinyallere dönüştürür ve beyne yönlendirir. Bu sinyallerin beyindeki görme merkezi tarafından işlenmesiyle birlikte görüntüler oluşur. Retinanın hemen önünde, vitreus isimli sıvıyla dolu özel bir bölüm yer alır. Retinaya gelen ışıklar öncelikle retina ile temas halinde olan vitreusun içinden geçerler.

  Eğer, göz içinde kanama meydana gelir ve bu kan bahsi geçen sıvıya karışırsa vitreus şeffaflığını yitirir. Buna bağlı olarak da bulanık görme, uçuşan cisimler görme ve ışık hassasiyeti gibi belirtiler meydana gelebilir. Göz içi kanamalar son derece tehlikelidir. Bu yüzden yukarıda bahsetmiş olduğumuz belirtiler sebebiyle göz içi kanamalardan şüphelenen bireylere, en yakın zamanda bir göz hastalıkları uzmanına görünmeleri tavsiye edilir. Yazımızın devamında ‘’Göz içi kanama neden olur?’’, ‘’Vitreus hemorajisi nedenleri nelerdir?’’, ‘’Göz içi kanama belirtileri nelerdir?’’, ‘’Göz içi kanama tedavisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Göz içi kanama tedavisi Ankara hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz. 

  Göz İçi Kanama Nedir?

  Göz içi kanama, göz içindeki damarların kanamasıyla meydana gelen ve çeşitli görme problemlerine yol açabilen durumdur. Bu durum pek çok göz hastalığı sebebiyle meydana gelebilir. Göz içi kanamalar sırasında, kanın vitreus sıvısına karışmasıyla birlikte görme problemleri ortaya çıkar. Göz içi kanamalar, retina gibi önemli dokuların zarar görebilme riskine karşı son derece tehlikelidirler. Bu yüzden acilen tedavi edilmeleri gerekir. 

  Vitreus Hemorajisi Nedir?

  Vitreus hemorajisi, göz içi kanamaların vitreus sıvısına karışması ile gözlenen rahatsızlıktır. Retina ile göz merceği arasında, vitreus isimli özel bir sıvı bulunur. Yumurta akı kıvamında olan bu şeffaf sıvı, göz içi kanamalar sırasında şeffaflığını yitirebilir. Buna bağlı olarak da görme problemleri meydana gelebilir. Bunun sebebi, cisimlerden yansıyıp gözlere ulaşan ışık demetlerinin, vitreus sıvısından geçtikten sonra retinaya ulaşmasıdır. Eğer bu ışık demetleri, kanama sebebiyle şeffaflığını yitiren vitreustan geçemezse görme problemleri ortaya çıkar. 

  Göz İçi Kanama Neden Olur?

  Göz içi kanama nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Retina yırtılması, retina dekolmanı.
  • Arka vitreus dekolmanı.
  • Diyabetik retinopati.
  • Retinal makroanevrizma.
  • Yaş tip sarı nokta hastalığı.
  • Retina damar (ven) tıkanıklığı.
  • Orak hücreli anemi.
  • Göz travması.

  Göz içi kanama bu gibi faktörler nedeniyle gerçekleşebilir. 

  Göz İçi Kanama Kimlerde Olur?

  Göz içi kanama, şeker hastalarında veya 50 yaşından büyük olan bireylerde, normal nüfusa kıyasla daha sık görülebilir. Bu kişiler göz içi kanama, diyabetik retinopati ve benzer rahatsızlıklardan korunmak için rutin göz muayenelerini aksatmamalıdır. Travmaya bağlı göz içi kanamalar ise çocuklarda ve gençlerde daha çok görülebilir. 

  Göz İçi Kanama Tehlikeli Midir?

  Göz içi kanama hem ortaya çıkma sebebi hem de neden olduğu durumlar açısından son derece tehlikelidir. Öyle ki göz içi kanamalar retina gibi önemli dokuların zarar görmesine ve kalıcı görme kaybı gibi ciddi sorunlar meydana gelmesine yol açabilmektedirler. Bu yüzden göz içi kanamalardan şüphelenen bireylere, en yakın zamanda göz hastalıkları alanında uzman bir hekimle görüşmeleri tavsiye edilir. 

  Göz İçi Kanama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Göz içi kanama tedavisi vitrektomi ameliyatıyla yapılır ve bu ameliyat 1 ila 2 saat kadar sürebilir. Doktorunuz vitrektomi ameliyatının tahmini süresi hakkında detaylı bilgilendirme yapacaktır.

  Göz İçi Kanama Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Göz içi kanama tedavisi, medikal yollarla yapılamaz. Göz içi kanamalar ve göz içi kanamalara yol açan hastalıklar vitrektomi isimli özel bir mikrocerrahi uygulamasıyla tedavi edilebilir.

  Göz İçi Kanama Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Vitrektomi ameliyatı lokal anesteziyle veya genel anesteziyle yapılabilmektedir. Bu ameliyat mikrocerrahi araçları yardımıyla, steril ameliyathane koşullarında gerçekleşmektedir. Ameliyat sırasında cerrah, kanamanın birikmiş olduğu vitreus sıvısını boşaltır ve buraya özel bir gaz doldurur. Retinanın onarılmasıyla birlikte ameliyat son bulur. Göz içi kanama ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Retina Ameliyatı isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

  Ankara Göz İçi Kanama Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara göz içi kanama tedavisi fiyatları ve göz içi kanama ameliyatı fiyatları hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button