Ankara Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi (Makula Dejenerasyonu)

  Sarı nokta hastalığı Ankara, makula olarak bilinen ve net bir görüşün sağlanmasından sorumlu olan bölgenin zarar görmesiyle ortaya çıkan göz hastalığıdır. Gözü meydana getiren dokuların her biri, görme işlevinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi açısından son derece önemlidir. Bu önemli dokuların başında da retina gelmektedir. Fotoreseptör hücreler ve sinir hücreleri bakımından zengin bir yapıya sahip olan retina sayesinde, dışarıdan alınan ışık demetleri sinir sinyallerine dönüştürülür ve beyne yönlendirilir. Böylece görme işlevi sağlıklı bir şekilde gerçekleşmiş olur.

  Retinanın tam merkezinde, makula veya sarı nokta ismiyle bilinen, hassas ve net bir görüşün oluşmasını sağlayan özel bir bölge yer alır. Bu bölgenin yaşlılık gibi sebeplerden zarar görmesiyle birlikte sarı nokta hastalığı veya makula dejenerasyonu isimli rahatsızlık meydana gelmektedir. Sarı nokta hastalığına sahip olan bireyler, loş ışık altında görüş netliklerinin son derece düşük olduğunu, okumakta veya gece araba kullanmakta zorluk çektiklerini fark edebilirler. Bu gibi şikâyetleri olan bireylere, makula dejenerasyonu tedavisinin mümkün olabilmesi için bir göz hastalıkları doktoru ile görüşmeleri önerilir. Yazımızın devamında ‘’Makula dejenerasyonu tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Makula dejenerasyonu belirtileri nelerdir?’’, ‘’Makula dejenerasyonu çeşitleri nelerdir?’’ ve ‘’Makula dejenerasyonu kimlerde görülür?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara sarı nokta hastalığı tedavisi hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz. 

  Makula Nedir? Sarı Nokta Nedir?

  Makula, retinanın merkezine verilen isimdir. Sarı nokta olarak da bilinen bu bölge, görme yetisi için oldukça önemlidir. Makula sayesinde bireyler, merkezi bir görüşe sahip olabilir ve görüşlerini cisimler üzerine odaklayabilirler. Bu önemli yapı, sarı nokta hastalığı gibi rahatsızlıklar sırasında zarar görebilir.

  Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

  Sarı nokta hastalığı, makulanın zarar görmesine yol açan ve genelde yaşlanma sebebiyle ortaya çıkan ilerleyici bir göz hastalığıdır. Sarı nokta hastalığı, makula dejenerasyonu ismiyle de bilinir. İlerleyici bir hastalık olduğu için zaman içerisinde bireyin görüş kalitesini ciddi ölçüde etkileyebilir. Aynı zamanda görme kaybına da yol açabilir. 

  Sarı Nokta Hastalığı Neden Olur?

  Sarı nokta hastalığının yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıktığı düşünülmektedir. İlerleyen yaşla birlikte bedeni meydana getiren tüm dokular gibi retina ve makulada da yıpranmalar meydana gelebilir. Buna bağlı olarak da kuru tip sarı nokta hastalığı meydana gelebilir. Kuru tip sarı nokta hastalığı olan bireylerde zaman içerisinde yaş tip sarı nokta hastalığı da gelişim gösterebilir. 

  Sarı Nokta Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

  Yaşa bağlı ortaya çıkan sarı nokta hastalığının iki farklı türü vardır. Bunlardan ilki kuru tip sarı nokta hastalığı, diğeri ise yaş tip sarı nokta hastalığı olarak bilinir. 

  Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Sarı nokta hastalığı belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Düz çizgilerin yamuk veya çarpık görünmesi.
  • Bir gözde veya her iki gözde birden merkezi görüşün azalması.
  • Yüzleri tanımakta veya birbirlerinden ayırmakta zorluk.
  • Görüş alanında bulanık bir nokta görünmesi.
  • Loş ortamlarda kitap okuyamamak, harfleri seçememek.
  • Yakın görüş gerektiren aktiviteler sırasında daha parlak bir ışığa ihtiyaç duymak.

  Makula dejenerasyonu belirtileri bu şekilde sıralanabilir. 

  Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

  Sarı nokta hastalığı riski, şu gibi gruplarda daha fazla olabilir:

  • 55 yaşından daha büyük bireyler.
  • Sigara kullanan bireyler.
  • Aşırı kilolu bireyler.
  • Kalp ve damar hastalığı olan bireyler.
  • Ailesinde sarı nokta hastalığı öyküsü olan bireyler.

  Sarı nokta hastalığının ortaya çıkma riski, bahsi geçen kişilerde daha yüksektir. 

  Sarı Nokta Hastalığı Tehlikeli Mi?

  Sarı nokta hastalığı son derece tehlikelidir. İlerleyici bir hastalık olduğu için zaman içerisinde görüş kalitesi git gide düşer. Eğer tedavi gerçekleşmezse en nihayetinde kalıcı görme kaybı gibi tehlikeli sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden sarı nokta hastalığı ihmal edilmemelidir. 

  Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Sarı nokta hastalığı tedavisinde göz içi enjeksiyon uygulanmaktadır ve genelde birkaç dakika içerisinde, ağrısız olarak tamamlanır. Ancak enjeksiyonların birer aylık aralarla en az 3 kez tekrarlanması gerekmektedir. Sarı nokta hastalığı olan hastalar her ay bir retina uzmanı tarafından muayene edilmelidir.  Sarı nokta hastalığı kronik bir hastalık olduğu için, hastaların çoğunda çok sayıda enjeksiyon gerekmektedir. 

  Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Sarı nokta hastalığı tedavisi, daha önce de bahsettiğimiz gibi göz içi iğne tedavisi ile yapılmaktadır. Göz içi iğne tedavisinde, yeni damar oluşumlarını önlemeye yönelik Anti-VEGF ilaçlar kullanılır. Böylece yeni damar oluşumları sebebiyle, makulanın daha fazla zarar görmemesi sağlanır. Sarı nokta hastalığı tedavisinin detayları, doktor tarafından kişiye özel olarak planlanır. 

  Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara sarı nokta hastalığı tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına göre değişir. Ankara makula dejenerasyonu tedavisi fiyatları hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button