Ankara Göz İçi Mercekler

  Göz içi mercekler Ankara, yıpranmış olan doğal merceklerin yerini almaları için üretilmiş olan gelişmiş, yapay lenslerdir. Göz mercekleri, göze gelen ışınları kırar ve sarı nokta olarak tabir edilen bölgeye yönlendirirler. Işığın geldiği mesafeye göre kirpiksi kaslar yardımıyla gerektiğinde kalınlaşır ve gerektiğinde incelirler. Böylece cisimleri ve çevremizi detaylı olarak görebilmemiz mümkün olur. Göz mercekleri, katarakt gibi rahatsızlıklar sırasında matlaşabilir ve görevlerini eskisi kadar iyi bir şekilde yerine getiremeyebilirler. Bu yüzden katarakt ameliyatı sırasında yıpranmış olan doğal lensler alınır ve yerlerine göz içi mercekler yerleştirilir.

  Göz içi mercekler; göz içi lens, akıllı lens, akıllı mercek veya göz içi akıllı lens gibi isimlerle de bilinmektedirler. Birden fazla çeşidi olan bu gelişmiş mercekler sayesinde; astigmat, hipermetrop veya miyop olan hastalar da gözlüğe ihtiyaç duymadan sağlıklı bir görüş yetisine kavuşabilirler. Göz içi mercekler, gözlüklerin veya kontakt lenslerin aksine takıp çıkarılabilen, zaman zaman bireye rahatsızlık verebilen dokular değildirler. Yazımızın devamında ‘’Göz içi mercek nedir?’’, ‘’Akıllı lens nedir?’’, ‘’Göz içi mercek türleri nelerdir?’’ ve ‘’Göz içi mercek ameliyatı nasıl olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ankara göz içi lens ameliyatı ve göz içi mercekler hakkında merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilir; detaylı bir görüşme için Prof. Dr. Nilüfer Berker’den randevu alabilirsiniz.

  Göz İçi Mercek Nedir?

  Göz içi mercekler, zarar görmüş doğal göz merceklerinin yerini tutabilmeleri için özel olarak tasarlanmış yapay lenslerdir. Göz içi mercekler, halk arasında göz içi lens olarak da bilinir. Kontakt lenslerin aksine gözün içerisine yerleştirilirler. Çıkarılmalarına, temizlenmelerine yeniden takılmalarına gerek yoktur. Göz içi mercekler katarakt tedavisinde, hipermetrop tedavisinde, miyop tedavisinde ve astigmat tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 

  Göz İçi Mercek Neden Gereklidir?

  Göz içi mercekler, özellikle de katarakt tedavisinde vazgeçilmez bir öneme sahiptirler. Katarakt tedavisi sırasında, zarar görmüş ve matlaşmış olan doğal lensler parçalanarak alınır. Bu lenslerin yerine ise göz içi lensler (göz içi mercekler) yerleştirilir. Bu sayede, normal şartlarda görme kaybı yaşayacak olan bireyler sağlıklı bir görüşe sahip olabilir; uzağı ve yakını net bir şekilde görebilirler.

  Göz İçi Mercek Çeşitleri Nelerdir?

  Göz içi mercekler yapıları ve odak sayıları bakımından farklı türlere sahiptirler.

  Göz içi mercekler odak sayılarına göre üçe ayrılırlar:

  • Tek Odaklı Mercekler: Tek odaklı mercekler bireyin, yakını veya uzağı net bir şekilde görmesini sağlayan göz içi merceklerdir. Tek odaklı lensler veya monofokal lensler olarak da bilinirler.
  • Çift Odaklı Mercekler: Çift odaklı mercekler bireyin hem yakını hem de uzağı net bir şekilde görmesini sağlayan merceklerdir. Bu mercekler çift odaklı lensler veya bifokal lensler olarak da bilinirler.
  • Akıllı Mercekler: Akıllı mercekler, üç odağa sahip olan ve uzaklıklar arasında geçiş yaparak tüm mesafelerden net bir görüş imkânı sağlayan gelişmiş merceklerdir. Akıllı mercekler, akıllı lensler, üç odaklı lensler veya trifokal lensler olarak da bilinirler.

  Odak sayılarına göre göz içi lens çeşitleri bu şekilde sıralanabilir. 

  Göz İçi Mercekler Hangi Durumlarda Kullanılır?

  Göz içi mercekler şu gibi durumlarda kullanılabilir:

  • Katarakt tedavisi.
  • Hipermetropluk ve miyopluk sebebiyle ortaya çıkan gözlük veya kontakt lens ihtiyacını ortadan kaldırmak.
  • Göz travmalarının tedavisi.
  • Astigmatizma tedavisi.

  Göz içi mercekler bu gibi durumlarda kullanılabilir. 

  Göz İçi Merceklerin Avantajları Nelerdir?

  Göz içi merceklerin avantajları şunlardır:

  • Gözlükler veya kontakt lensler gibi çıkarılıp takılmaları, temizlenmeleri gerekmez.
  • Gözlükler veya kontakt lensler gibi rahatsızlık hissi vermezler.
  • Uzun yıllar boyunca kullanılabilirler.
  • 10 dakikalık bir operasyon ile takılırlar.

  Göz içi merceklerin avantajları bu şekilde sıralanabilir. 

  Akıllı Lens Nedir?

  Akıllı lensler, bireyin tek bir lensle tüm mesafelerden net bir görüşe sahip olmasını sağlayan lenslerdir. Bu lensler akıllı mercek veya trifkokal mercek olarak da bilinirler. Göz içi akıllı lensler, diğer göz içi merceklere kıyasla çok daha avantajlıdırlar. Bu lensler günümüzde katarakt tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 

  Akıllı Lens Fiyatları Ne Kadar?

  Akıllı mercek fiyatları, merceğin markasına göre değişiklik gösterebilir. Günümüzde farklı markalar altında satışa sunulan pek çok akıllı lens çeşidi bulunmaktadır. 

  Akıllı Lenslerin Avantajları Nelerdir?

  Akıllı lenslerin avantajları şunlardır:

  • Son derece dayanıklı merceklerdir, zarar görmeleri çok zordur.
  • Ömür boyu kullanılabilirler.
  • Hızlı bir operasyon ile takılırlar.
  • Hem yakını hem de uzağı net bir şekilde görmeyi sağlarlar.
  • Gözlüklere veya kontakt lenslere duyulan ihtiyacı sonlandırırlar.

  Akıllı merceklerin avantajları bu şekilde sıralanabilir. 

  Göz İçi Mercek Ameliyatı Nasıl Yapılır? Akıllı Lens Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Göz içi mercek ameliyatı, katarakt ameliyatıyla büyük oranda benzerlik taşır. Bu ameliyat fakoemülsifikasyon yöntemiyle yani FAKO tekniği ile yapılmaktadır. Ameliyat öncesinde gözlere, anestezi etkili göz damlaları damlatılır. Anestezinin etkisi başladıktan sonra ise hasarlı göz mercekleri, ultrason enerjisi ile kontrollü olarak tahrip edilir. Bu mercekler dikkatle gözden alınırken yerlerine ise göz içi mercekler yerleştirilir. Göz içi mercek ameliyatı yaklaşık 10 dakika sürer. Diğer göze ise ilk operasyondan birkaç gün sonra müdahale edilir. 

  Ankara Göz İçi Mercek Fiyatları 2024

  Ankara göz içi mercek fiyatları, kullanılan merceğin markasına ve operasyonun detaylarına göre değişebilir. Ankara göz içi lens fiyatları, akıllı lens fiyatları ve göz içi mercek ameliyatı fiyatları hakkında merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilir; detaylı bir görüşme için Prof. Dr. Nilüfer Berker’den randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button