Retina Dekolmanı Ankara

  Retina dekolmanı Ankara, retinanın çeşitli sebeplerden, yapışık olduğu bölgeden ayrılmasıdır. Retina üzerinde, görme işlevinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan fotoreseptör hücreler, sinir ağları ve kılcal damar ağları yer alır. Eğer retina, travma, göz hastalığı veya yanlış cerrahi müdahale gibi sebeplerden bulduğu yerden ayrılırsa bireyin görüş yetisinde son derece ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunların arasında kalıcı görme kaybı da yer almaktadır.

  Retina dekolmanı, erken dönemlerde şimşek çakması, gözün önünde uçuşanların artması, bulanık görme ve yan görüşün azalması gibi belirtilere yol açabilir. İlerleyen dönemlerdeyse daha önce de bahsettiğimiz gibi görme kaybı meydana gelir. Retina dekolmanı vitrektomi ameliyatıyla tedavi edilebilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Retina dekolmanı neden olur?’’, ‘’Retina dekolmanı tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Retina dekolmanı ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Retina dekolmanı ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara retina dekolmanı tedavisi hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz. 

  Retina Dekolmanı Nedir?

  Retina dekolmanı Ankara, retinanın sinir ağları ve fotoreseptör hücreler içeren katmanının; kılcal damar katmanından ayrılmasıyla meydana gelen durumdur. Bu durum retinanın oksijenlenmesi ve beslenmesiyle alakalı ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Eğer bahsi geçen sinir katmanı, damarların yer aldığı katmanlardan ayrılırsa gerektiği gibi beslenemeyen hücreler ölmeye başlar. Bu da retinanın görme fonksiyonunu yerine getirememesine sebep olur. Retina dekolmanı, retina yırtığı sonucu gelişir. Lazerlenmemiş retina yırtıklarının altına göz sıvısı dolarak retina dekolmanı oluşmasına sebep olur. 

  Retina Dekolmanı Neden Olur?

  Retina dekolmanı pek çok farklı sebepten meydana gelebilir. Bu sebeplerin başında, retina ve mercek arasında yer alan vitreus sıvısının, zaman içerisinde yoğunluğunu kaybetmesi ve hareket ederek retinayı çekiştirmesi yer alır. Bu çekiştirme sonucu retinada yırtıklar oluşur. Göz yaralanmaları, göze yabancı cisim kaçması ve göz ile ilgili geçirilmiş olan ameliyatlar da retina dekolmanına yol açabilmektedir. 

  Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

  Retina dekolmanı belirtileri, erken dönemde retina yırtılması belirtileriyle benzerlik gösterir. Retina dekolmanı belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Görme alanında uçuşan cisimler.
  • Görme alanının daralması ve görme alanında gölgelenmeler meydana gelmesi.
  • Bulanık görme.
  • Sinek uçuşmalarında artış.
  • Şimşek çakması veya ışık patlaması tarzı ışıklar görme.
  • Görme kaybı.

  Retina dekolmanı bu gibi belirtilere yol açabilir. 

  Retina Dekolmanı Nasıl Anlaşılır?

  Eğer birey, görme alanının ilerleyici bir şekilde daraldığını, perdelendiğini hissediyor ve gözünün önünde sayıları aniden artan sinek uçuşması tarzı cisimler görüyorsa retina dekolmanından şüphe edebilir. Aynı şekilde bu şikâyetlere gözde şimşek çakması ve bulanık görme de eşlik edebilir. 

  Retina Dekolmanı Nasıl Önlenir?

  Retina dekolmanı riskini arttıran sorunları olan hastalara sık sık retina muayenesi yapılmalıdır. Yüksek miyop olan hastaların ve travma geçirmiş hastaların retina periferine koruyucu lazer uygulanabilir. Risk grubundaki bireylerin hayat tarzı ve alışkanlıkları düzenlenerek ağır sporlar yapmamaları, ağırlık kaldırmamaları konusunda öneriler sunulabilir. 

  Retina Dekolmanı Tehlikeli Midir?

  Retina dekolmanı, en tehlikeli göz hastalıklarından biridir. Tedavi edilmediği takdirde görme yetisine son derece ciddi zararlar verebilir ve hatta tam görme kaybına yol açabilir. 

  Retina Dekolmanı Nasıl Geçer?

  Retina dekolmanı evde yapılan uygulamalarla veya bitkisel tedavilerle geçmez. Retina dekolmanının tedavi edilebilmesi için gelişmiş tıbbi uygulamalara başvurulması gerekir. Bu yüzden retina yırtılmasından veya retina dekolmanından şüphelenen bireylere en yakın zamanda bir göz hastalıkları doktoru ile görüşmeleri tavsiye edilir. 

  Retina Dekolmanı Tedavisi Nasıl Olur?

  Retina dekolmanı medikal uygulamalarla tedavi edilemez. Retina dekolmanının tedavisinde vitrektomi isimli özel bir cerrahi operasyona başvurulur. Bu operasyon, retina yırtıklarının onarılmasını ve retinanın yerine yapışmasını sağlamak amacıyla yapılır. 

  Retina Dekolmanı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Retina dekolmanı ameliyatı, vitrektomi isimli mikrocerrahi operasyonu ile yapılır. Bu operasyonun süresi yaklaşık 1 ila 2 saattir.

  Retina Dekolmanı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Retina dekolmanı ameliyatı, lokal anestezi altında ve steril ameliyathane koşullarında yapılmaktadır. Böylece hastalar vitrektomi sırasında ağrı hissetmezler. Anestezi işlemi tamamlandıktan sonra, mikrocerrahi araçları sayesinde zarar görmüş olan retinaya müdahale edilir. Retina onarılır ve eski konumuna yeniden yönlendirilir. Böylece retinanın sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi ve görevlerini ideal bir şekilde yerine getirebilmesi sağlanır. Ameliyat sonunda göz, retinanın yerine yapışana kadar yeniden kalkmaması için silikon yağı ya da gaz gibi tampon maddelerle doldurulur. Bahsi geçen işlemler tamamlandıktan sonra ameliyat son bulur. Retina iyileştikten birkaç ay sonra silikon yeni bir vitrektomi ameliyatıyla gözden alınır. Gaz ise kendi kendi kendine yok olur. 

  Retina Dekolmanı Tekrarlar Mı?

  Retina dekolmanının tekrarlaması mümkündür. Vitrektomi ameliyatı sırasında tam olarak temizlenemeyen zar dokuları, retinayı yeniden çekiştirmeye başlayabilir. Bu da retinanın yırtılmasına veya ideal konumundan ayrılmasına yol açabilir. 

  Retina Uzmanı Ankara

  Retina uzmanları, göz hastalıkları alanında yüksek eğitim aldıktan sonra retinada meydana gelen rahatsızlıklar, bu rahatsızlıkların teşhisi ve tedavisi hakkında uzmanlaşmış olan doktorlardır. Retina uzmanları lazerle retina ameliyatı, retina yırtığı tedavisi ve vitrektomi gibi uygulamalar konusunda son derece tecrübelidirler. Halk arasında retina doktoru veya retina cerrahı gibi unvanlarla da anılabilirler.

   Ankara Retina Dekolmanı Ameliyatı Fiyatları 2024

  Ankara retina dekolmanı tedavisi fiyatları, operasyonun kapsamına ve nerede yapıldığına göre değişebilir. Ankara retina dekolmanı ameliyatı fiyatları hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button