Dejeneratif Miyopi Tedavisi Ankara

  Dejeneratif miyopi Ankara, uzağı net bir şekilde görmeyi engelleyen göz bozukluğunun çok daha hızlı ilerleyen bir türüdür. Miyopi, hipermetropi ile birlikte en sık rastlanılan göz bozukluklarının başında gelmektedir. Normal şartlarda, kornea tarafından kırılan ışık demetinin tam olarak retinanın üzerine düşmesi beklenir. Böylece sağlıklı ve net bir görüş sağlanır. Ancak miyop olan bireylerde, kornea tarafından kırılan ışık demeti retinanın önüne düşer.

  Bu da bireyin uzağı bulanık bir şekilde görmesine yol açar. Miyopi, derecesi yavaş bir şekilde artan ve bir süre sonra durması beklenen bir göz bozukluğudur. Ancak dejeneratif miyopide, göz numarası hızlı bir şekilde artmaya devam eder. Bireyin uzağı görmesi gittikçe daha da zorlaşır. Buna ek olarak dejeneratif miyopi; retina dekolmanı, katarakt ve glokom gibi son derece tehlikeli rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Dejeneratif miyopi neden olur?’’, ‘’Dejeneratif miyopi nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Dejeneratif miyopi tehlikeli midir?’’ ve ‘’Dejeneratif miyopi belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara dejeneratif miyopi tedavisi hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz. 

  Miyopi Nedir?

  Miyopi, genelde 8 ila 12 yaşları arasında fark edilen ve bireyin uzağı net bir şekilde görmesine engel olan göz bozukluğudur. Oldukça yaygın bir kırma kusuru olan miyopinin görme üzerindeki olumsuz etkileri, gözlük veya kontakt lens kullanımı ile ortadan kaldırılabilmektedir. Miyopi, ergenlik döneminin sonlarına kadar yavaş bir şekilde gelişim gösterebilir (Gözün derecesi artabilir.). Daha sonra ise stabil bir hale gelir. 

  Dejeneratif Miyopi Nedir?

  Dejeneratif miyopi, uzağı bulanık görmeye neden olan miyopinin, beklenenden çok daha hızlı gelişim gösterdiği bir göz hastalığıdır. Miyoplu bireylerde, gözün derecesi ergenliğin sonuna kadar belli ve görece yavaş bir hızda artabilir. Ancak dejeneratif miyopide göz derecesi sürekli olarak ve hızlı bir şekilde artış gösterebilmektedir. Dejeneratif miyopi zaman içerisinde görme yetisine çok ciddi zarar verebilir ve görme kaybı gibi sorunlar meydana gelebilir. 

  Dejeneratif Miyopi Neden Olur?

  Dejeneratif miyopi, göz uzunluğunun beklenenden bile daha hızlı artış göstermesiyle meydana gelmektedir. Göz uzunluğu arttıkça, korneada kırılan ışık demetleri retinanın daha da uzağına düşmeye başlar. Bu da kişinin uzağı görmesini git gide daha da zorlaştırır. Dejeneratif miyopinin genetik temelli olduğu düşünülmektedir. 

  Dejeneratif Miyopi İle Miyopi Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Miyopi, bir kırma kusuru olarak tanımlanırken dejeneratif miyopi ise bir göz hastalığıdır. Miyopide, gözün derecesi ergenliğin sonlarına kadar, yavaş bir şekilde artış gösterebilir. Ancak dejeneratif miyopide göz derecesi kişinin yaşamı boyunca, görece hızlı bir şekilde artış gösterir. Bu da dejeneratif miyopinin, bir kırma kusuru olarak değil de bir göz hastalığı olarak tanımlanmasına neden olur.

  Dejeneratif Miyopi Kimlerde Görülür?

  Daha önce de belirttiğimiz gibi dejeneratif miyopi genetik temelli olduğu düşünülen bir hastalıktır. Yani bireyin ebeveynlerinde dejeneratif miyopi varsa kendisinde de dejeneratif miyopi görülme riski yüksektir. 

  Dejeneratif Miyopi Görme Kaybına Sebep Olur Mu?

  Dejeneratif  miyopi, zaman içerisinde görüş kalitesinin daha da düşmesine ve en nihayetinde görme kaybı meydana gelmesine yol açabilir. 

  Dejeneratif Miyopi Hangi Hastalıklara Yol Açabilir?

  Dejeneratif miyopi, şu gibi hastalıkların gelişme riskini arttırabilmektedir:

  • Glokom, göz tansiyonu.
  • Retina dekolmanı.
  • Göz içi kanama.
  • Retina damar tıkanıklığına bağlı anormal damar oluşumları.

  Dejeneratif miyopinin neden olabileceği göz hastalıkları bunlardır. 

  Dejeneratif Miyopi Belirtileri Nelerdir?

  Dejeneratif miyopi belirtileri, miyopi belirtileriyle benzerlik gösterir. Dejeneratif miyopi belirtileri şunlardır:

  • Uzağı bulanık görmek.
  • Baş ağrısı.
  • Göz yorgunluğu.
  • Işık hassasiyeti.

  Bu şikâyetlerin şiddeti, dejeneratif miyopi hastalarında çok daha hızlı bir şekilde artabilir. 

  Dejeneratif Miyopi Tehlikeli Midir?

  Dejeneratif miyopi, son derece tehlikeli bir göz hastalığıdır. İkincil göz hastalıklarına ve görme kaybı gibi ciddi durumlara yol açabilmektedir. Dejeneratif miyopi hastalarına, gözde ışık çakması veya şimşek çakması gibi bir belirti fark ettikleri takdirde, en yakın zamanda bir göz doktoru ile görüşmeleri tavsiye edilir. 

  Dejeneratif Miyopi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Dejeneratif miyopinin bilinen kesin bir tedavisi yoktur. Dejeneratif miyopide ortaya çıkan uzağı görememe sorunu, normal miyopide olduğu gibi kontakt lensler veya dereceli gözlükler ile ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak dejeneratif miyopi hastalarına, miyoplu bireylerin aksine çok daha sık göz muayenesi yaptırmaları önerilir. Böylece dejeneratif miyopiye bağlı ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar erkenden tespit edilebilir ve bu hastalıklara yönelik özel tedavi uygulamalarına başvurulabilir. 

  Ankara Dejeneratif Miyopi Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara dejeneratif miyopi tedavisi fiyatları hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Nilüfer Berker ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button